Sesja zdjęciowa - Nowy rozdział

Sesja zdjęciowa - Nowy rozdział

Ziyo na Facebooku

 
 

Reklama

Buy the best web hosting reviews of 2012 and consider reading BlueHost Review and users testimonials.

Biografia @R2R JANUS

Musimy zrobić coś, co by od nas zależało,
zważywszy, że dzieje się tak wiele,
co nie zależy od nikogo
STANISŁAW WYSPIAŃSKI, "Wyzwolenie"

 

 

...GRANICE WCIĄŻ DZIELĄ NAS...


W oddalonym o prawie sto kilometrów na wschód od Krakowa i trzysta kilometrów na południe od Warszawy Tarnowie galicyjskim mieście o bardzo specyficznym klimacie - w 1984 dwaj bracia, grający na basie Jerzy i na gitarze Darek DURAŁOWIE wspólnie z gitarzystą Markiem KLOCHEM, perkusistą Krzysztofem KRUPĄ, śpiewającymi Jarkiem MAJKĄ oraz Wojtkiem KLICHEM powołują do życia swój pierwszy rockowy zespół, który ochrzcili nazwą TOWER. Powstały autorski repertuar, wzbogacony o partie fletu grane przez Małgorzatę ŁABNO, wykonują na różnych przeglądach muzyki młodzieżowej, dochodząc do finału OMPP oraz biorąc udział w konkursie na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin 84 . Mimo że, wówczas nikt z możnych szołbizu nie interesuje się twórczością grupy, nie zniechęca to młodych, żądnych sławy amatorskich muzyków, którzy wierzą, że wszystko jeszcze przed nimi. Po wykrystalizowaniu się składu, już bez Wojtka i Małgosi, pod zmienioną nazwą na MIXT ROCK powtarzają swoją drogę do kariery. Przeglądy, finał OMPP i ponownie udział w konkursie w ramach jarocińskiego festiwalu w 1985 roku. I znowu nic. Syzyfowa praca. Wiara jest jednak silniejsza. Następny rok wspólnego muzykowania rozpoczynają z nowymi przemyśleniami na temat swojej muzyki, świadomością ciężkiej drogi do osiągnięcia sukcesu oraz z kolejną, nową nazwą ZIYO.

 

 

...IDZIEMY WYTRWALE...


Przysłowiowe do trzech razy sztuka zaczyna się sprawdzać. ZIYO angażuje śląskiego Leonarda KACZANOWSKIEGO, który grą na instrumentach klawiszowych wprowadza do piosenek zespołu nowe elementy i bogatsze brzmienie. Biorą udział w kolejnym w ich życiu finale OMPP , zakwalifikowują się do konkursu FMR Jarocin 86 i... następuje kolejna zmiana personalna. Za współpracę dziękuje Kaczanowski oraz starszy brat Jerzego. Pozostała czwórka, zdając sobie sprawę jak wiele do ich muzyki wniósł instrument klawiszowy, rozgląda się po własnym podwórku za klawiszowcem. Natrafiają na pianistę Darka DERŻKO. Już jako kwintet pojawiają się latem w Jarocinie i... od tego momentu datują swój sceniczny debiut. Biorąc udział w konkursie stają się jednym z laureatów, a MAJKA przez wielu krytyków zostaje uznany wokalnym talentem sezonu. Szczęśliwie, podczas festiwalu brytyjska ekipa BBC rejestruje dokument o polskim rocku. W filmie My Blood, Your Blood , wyreżyserowanym przez Andrzeja Kostenko, ZIYO wykonuje kompozycję Nie wiem .
Kolejne roszady w składzie powodują, że po odejściu Jarka, który emigruje z Polski, rolę frontmana i wokalisty przejmuje autor tekstów i basista Jerzy DURAŁ, który bardzo szybko sprawdza się w nowej roli. ZIYO, tym razem jako kwartet występują na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej zajmując I miejsce. W nagrodę, grupa zaproszona przez program III Polskiego Radia na sesję nagraniową, rejestruje z realizatorem Leszkiem Kamińskim (wówczas jeszcze studentem reżyserii dźwięku) dwa utwory Na znak i Nie wiem . Ten ostatni, często prezentowany na antenie PRIII dotarł do 15 pozycji na liście Marka Niedźwieckiego, a o zespole zaczęto odważniej mówić jako o polskiej odpowiedzi na brytyjską zimną falę .

 

...JESTEM BLIŻEJ GWIAZD...


Dobra passa ZIYO trwa. Pół roku po festiwalu jarocińskim, w studio - łowcy talentów - Waltera Chełstowskiego CCS pod czujnym okiem właściciela i Igora Czerniawskiego (AYA RL) grupa nagrywa kolejne piosenki ( Panie Prezydencie, Pod jednym niebem ), które umieszczone zostają na kompilacji Cisza jest nic się nie dzieje . Chwilę później docierając do radia z powodzeniem goszczą w eterze. Stąd już bliska droga do telewizji. W marcu, w katowickim ośrodku TVP, powstaje 20 minutowy recital ZIYO, z którego obraz do piosenki Nie wiem emitowany jest w formie teledysku w Telewizyjnej Liście Przebojów i Non Stop Kolor . Kolejny mały sukces. Następne miesiące roku 1987 to praca nad nowymi kompozycjami, które mają znaleźć się na debiutanckiej płycie zespołu. Muzycy, zmuszeni są połączyć granie z pracą zawodową. Próby odbywają w podtarnowskim Żabnie, w miejscowym ośrodku kultury, w którym zresztą jako instruktorzy d/s muzyki przez kilka lat pracują DURAŁ (prowadzi podstawy gry na skrzypcach) i KRUPA (uczy dzieci gry na bębnach). Tam odnajdują spokój i warunki do tworzenia. Nie występują na żadnych imprezach, nawet tych najważniejszych, skupiając się tylko i wyłącznie na komponowaniu materiału na swoją pierwszą, wymarzoną płytę.
We wrześniu w rzeszowskim, bardzo nowocześnie urządzonym, studio RSC DURAŁ, KRUPA, KLOCH, DERŻKO oraz gościnnie śpiewająca Beata SAWICKA (ex-MIRAGE) rozpoczynają nagrania. Podczas sesji trwającej 250 godzin zarejestrowano osiem utworów na debiutancki krążek . Album pierwotnie miał być dostępny dla członków Klubu Płytowego Razem , a dopiero później trafić do sieci sklepów muzycznych. Płyta, ze względu na długi cykl produkcyjny, ujrzała światło dzienne dopiero wiosną 89. Kto wie, być może z korzyścią dla tego wydawnictwa, ponieważ cenzorzy mogliby uznać teksty do utworów Panie Prezydencie , Idziemy wytrwale , Graffiti , Pod jednym niebem za niepoprawne politycznie.
Po koncercie Pożegnanie Karnawału w katowickim Spodku (luty 88), dzięki transmisji telewizyjnej, trzy pierwsze w/w piosenki znajdują się w gorącej dziesiątce najpopularniejszych radiowych list przebojów - PR III i PR IV.
W ciągu całego roku, pojawiając się na wszelkich festiwalach i przeglądach, ZIYO szybko staje się ich atrakcją. Z powodzeniem koncertuje też w czeskiej Pradze. Występując jako jedna z gwiazd na FMR Jarocin 88, zespół ma możliwość nagrania jednej piosenki na żywo. Wybór pada na Graffiti , które umieszczono na albumie składankowym Jarocin 88 wśród utworów TURBO, DRAGON, NON IRON, WOLF SPIDER.

 

...TAKICH PRAWD NIE WOLNO ODRZUCAĆ...


Na drodze po szczeblach kariery niespodziewanie staje... listonosz, który wiosną 88 zapukawszy do mieszkania perkusisty zespołu, wręcza mu powołanie do Ludowego Wojska Polskiego. Szczęście w nieszczęściu, że Krzysztof wcielony zostaje do orkiestry wojskowej stacjonującej w tarnowskich koszarach i w miarę możliwości udaje mu się uczestniczyć w próbach oraz otrzymywać przepustki na najważniejsze koncerty. Ale i z tym czasami są problemy. Brak regularnego bębniarza daje się we znaki grupie podczas koncertu FPP Opole 88 Jarocin w Opolu , kiedy to miejsce KRUPY zajmuje na ten jeden raz Jarek SZLAGOWSKI (LADY PANK). Kilka koncertów ZIYO gra z Jackiem LANGIEM z rzeszowskiej formacji ONE MILLION BULGARIANS. W końcu, reszta składu zostaje na dobre zmuszona rozglądnąć się za zmiennikiem. Zostaje nim Zbyszek ZBIGU KUMOROWSKI, późniejszy perkusista OPOZYCJI (obecnie przebywa w U.S.A.).

 

...TAKA NASZA WIARA JAKI RAJ...


Mimo dużej ilości występów, w głowach muzyków rodzą się nowe pomysły na nowe piosenki oraz pewien nowatorski eksperyment. Polega on na wzięciu na warsztat polskich kolęd i pastorałek i przerobienie ich na rockowe piosenki, bez ingerencji w ich warstwę liryczną. Po raz pierwszy, na żywo, prezentują własną interpretację tradycyjnych bożonarodzeniowych utworów w styczniu 89 w rodzinnym mieście. Ten nieco karkołomny pomysł zostaje przyjęty przez widzów z wielką aprobatą, a piracka kaseta z zapisem tego niecodziennego wydarzenia przechodzi z rąk do rąk. Zapada decyzja o nagraniu takich wersji kolęd, lecz wcześniej ZIYO musi wywiązać się z nowego kontraktu i przygotować materiał na kolejną płytę.

 

 

...SPOKOJNI O PRZYSZŁOŚĆ, SPOKOJNI O CEL...


1989 to rok przemian na scenie politycznej naszego kraju jak i przemian dla zespołu.Wiosną ukazuje się długo oczekiwany pierwszy longplay zatytułowany ZIYO (Wifon). Opakowany w kopertę zaprojektowaną przez gitarzystę Marka KLOCHA rozchodzi się w rekordowym, jak na polski debiut, nakładzie 180 tysięcy egzemplarzy (wliczając CD - Digiton i MC Tesco)! Krytyka oszalała chwaląc DURAŁA za teksty i zarazem ganiąc ZIYO za muzykę. Nie, nie za wtórność, bo o takim przypadku analizując warstwę muzyczną nie ma mowy, ale porównując zespół do zachodnich wzorców. Takie głosy nie zrażają muzyków. Wręcz przeciwnie, napędzają ich do dalszych poszukiwań własnego stylu, rozbudowania harmonii czy eksperymentów. Tym bardziej, że przed nagraniem pierwszej płyty przyjęli jedną, bardzo ważną zasadę uciekać od wszystkiego, co już słyszeliśmy.
W okresie, kiedy za krążkiem w sklepie muzycznym trzeba stać w długiej kolejce (a takie były czasy Młody Czytelniku), zespół, wyjątkowo bez KRUPY, w studio Izabelin Andrzeja Puczyńskiego nagrywa nową piosenkę pt.: Wyspy , która jest się zwiastunem nowej płyty ZIYO WITAJCIE W TEATRZE CIENI . W wakacje, ta premierowa kompozycja, pojawia się na Liście Przebojów PR III, by po kilkunastu wydaniach listy znaleźć się na jej szczycie i utrzymywać swoją pozycję przez 4 tygodnie. Staje się jednym z najważniejszych hitów 1989 roku. Piosenka w tej wersji umieszczona jest tylko na kompaktowej reedycji debiutanckiego materiału.
Drugi album powstaje w poznańskiej Giełdzie, w którym twórcy Wysp zaskoczeni popularnością decydują się na nagranie jej na nowo z żywymi bębnami. Muzyka zawarta na płycie jest bardziej gitarowa niż na pierwszej. Po części za sprawą fascynacji KLOCHA ostrymi przesterowanymi dźwiękami, ale też atmosferą studia, w którym na co dzień nagrywają zespoły metalowe. Zresztą, podczas sesji nagraniowej ZIYO sprzętowo wspomagane jest m.in. przez muzyków TURBO. Innym metalowym akcentem jest okładka płyty. Wykonana wg pomysłu lidera, przedstawia miedzianą teatralną maskę w płomieniach ognia. Maska ta własnoręcznie zrobiona przez ojca Jerzego do dziś jest ozdobą w jego mieszkaniu.
WITAJCIE W TEATRZE CIENI (LP, MC, CD Polskie Nagrania) swoją premierę ma w połowie 1990 roku.

 

...NIE TYLKO JA SZUKAM SWOICH DRÓG...


Żywiołem ZIYO jest nie praca w studio, lecz występy sceniczne. Do nich muzycy przygotowują się bardzo starannie i szczegółowo. Za każdym razem starają się zmieniać kolejność granych piosenek, stwarzać aurę tajemniczości, w miarę możliwości wprowadzać elementy scenografii lub odpowiednie światła, by koncert miał choć odrobinę teatralnej dramaturgii. Aby w pełni zrealizować się jako showman i skupić się na śpiewaniu, wokalista i basista w jednej osobie, rozstaje się na scenie ze swoim instrumentem. W 1989 rolę basisty przejmuje Piotr BISKUP USTAPIUK, który jednak w grupie nie zagrzewa zbyt długo miejsca. Przed dużym audytorium, koncertowy poszerzony skład wykonujący swój program dodatkowo na dwa zestawy perkusyjne pojawia się na FPP Opole.
Dwa miesiące później, grupa (zgłoszona przez wydawcę ZIYO ) występuje w konkursie Polska Promocja w ramach festiwalu Sopot 89, zajmując IV miejsce. Tym samym, razem z DE MONO i SHE przełamują barierę dzielącą ten doroczny festiwal od muzyki młodzieżowej oraz przecierają drogę do tej imprezy w następnych latach innym wykonawcom rockowym. Po tym koncercie, prasa okrzyknęła ZIYO eksportową nadzieją polskiego rocka!
Sielanka nie trwa długo. Coraz bardziej zafascynowany ciężkimi riffami i agresywnym, przesterowanym graniem, nie mogąc się z taką grą zrealizować w ZIYO, z zespołu postanawia odejść KLOCH. Pozostali muzycy nie stają na drodze jego rozwoju. Marek, grający również w rockowo rapowym projekcie Krzyśka KRUPY - DZIKIEJ KISZCE podejmuje wolny wakat w MAANAMIE i z tą grupą w październiku 90 wyjeżdża na koncerty za Wielką Wodę. Nie wraca.
Zakontraktowane występy nie pozwalają DURAŁOWI & CO. na odpoczynek. Na kilka miesięcy zatrudniają gitarzystę ZOILUS Grzegorza JURKOWSKIEGO.

 

...GLORIA....


Na początku roku 1990 pozyskują nowego gitarzystę, Adama MŁODEGO SŁOWIKA oraz basistę, ucznia szkoły muzycznej, Sławka UJKA. W aurze wielkiej tajemnicy rozpoczynają prace nad nowymi utworami. Przeddzień wejścia do studia, okazuje się, że MŁODY, ubiegający się od kilku lat o wizę do U.S.A. otrzymuje ją i korzystając, być może z jedynej w swoim życiu okazji, wylatuje do Stanów.
Na szczęście, pokłady zdolnych instrumentalistów w Tarnowie nie zostały do końca wyczerpane. Propozycja odegrania partii gitarowych podczas sesji nagraniowej oraz przystąpienia do zespołu złożona zostaje Wojtkowi KLICHOWI (tak, tak), który ją przyjmuje. W trakcie rejestrowania piosenek (ponownie w Izabelinie), grupa otrzymuje od organizatorów festiwalu Sopot 90 zaproszenie do udziału w koncercie For Solidarity , który jest zarazem scenicznym debiutem KLICHA z zespołem.
W kolejny rok działalności ZIYO wchodzi w glorii i z GLORIĄ . Płyta jest zaskoczeniem dla sympatyków grupy, ponieważ w całości zaśpiewana jest po angielsku, a w tytułowej kompozycji pojawia się nowy artystyczny element - kwartet smyczkowy, zaaranżowany przez pianistę i skrzypka Adama PRUCNALA. Ze strony zespołu jest to próba sprawdzenia, czy ich muzyka z angielskimi tekstami zabrzmi na światowym poziomie, a dla większości krytyków muzycznych jest to smaczna pożywka. Podobnie jak przy debiucie doszukują się porównań do zachodnich wykonawców, rzadko zwracając uwagę na emocjonalną stronę przekazu. Nabywcy GLORII (MC Brawo, LP Ariston, CD Asta) mają zdecydowanie inne zdanie na ten temat, kupując blisko 150 tysięcy nośników.
Wydanie płyty zbiega się z pięcioleciem istnienia grupy, które ZIYO świętuje w ramach festiwalu jarocińskiego. Podczas jubileuszowego koncertu zespół, ku uciesze fanów, prezentuje swoje najpopularniejsze piosenki wspólnie z Adamem PRUCNALEM (klawisze, skrzypce), Leonardem KACZANOWSKIM (klawisze), Zbyszkiem KUMOROWSKIM (instrumenty perkusyjne), Darkiem DURAŁEM (gitara) i Jolą LITERSKĄ (chórki obecnie znana jako YOKA). Zabrakło tylko MAJKI, KLOCHA i SŁOWIKA...

 

...CICHA NOC...


Nadchodzi czas spełnienia zamierzeń sprzed blisko czterech lat... ZIYO nagrywa kolędy i pastorałki zaaranżowane na rockową nutę. 11 bożonarodzeniowych pieśni, rozwiniętych do form rockowych utworów, zrealizowanych już bez DERŻKO (jego miejsce zajmuje PRUCNAL) z gościnnym udziałem Edyty BARTOSIEWICZ i Sławka WIERZCHOLSKIEGO, ukazuje się tylko na kasecie zatytułowanej po prostu KOLĘDY (Izabelin) przed gwiazdką 1992 roku. Grupa ponownie wykonuje je z powodzeniem na żywo, począwszy od promocyjnego koncertu w warszawskiej Rivierze, w wielu miastach Polski. Owo nowatorstwo przypada również do gustu TVP. Nakręcone, z udziałem zespołu, do kilku kolęd teledyski, często emitowane są w świątecznych programach telewizji publicznej na przełomie 1992 i 93 roku.

 

...CZY KIEDYŚ JESZCZE SPOTKAM CIEBIE TU...


Możliwości i wyposażenie studia Puczyńkiego spełniają oczekiwania muzyków na tyle, że po raz trzeci rezerwują termin sesji nagraniowej. Jesienią 93 rejestrują w nim nowe piosenki, które powstawały w przerwach między licznymi koncertami. Z powodów rodzinnych w sesji nie bierze udziału UJEK, a partie basu gościnnie odgrywa Paweł MAZUR z tarnowskiej grupy CAVE. Tuż po nagraniach, pod koniec roku, ZIYO wyjeżdża do Blois we Francji na cykl noworocznych koncertów. Korzystając z okazji, w tamtejszym studio Pole Nord z francuskim producentem zgrywają część nowego materiału.
Kilka miesięcy później ukazuje się TETRIS (MJM Music PL), czwarty album grupy, który w wersji kompaktowej wzbogacony jest bonusami w postaci Isabelle i Teraz albo nigdy zmiksowanymi we francuskim studio. Pierwszy singiel, Magiczne słowa , zdobywa uznanie słuchaczy rozgłośni radiowych, czego dowodem są wysokie notowania na listach przebojów, a w podsumowaniach za rok 1994 ta piosenka zajmuje VI miejsce w plebiscycie Krajowa Lista Przebojów (zsumowanie rocznych wyników 17 regionalnych stacji Polskiego Radia). Kolejne przeboje z płyty to Ikar , Dwa słońca i Ethos .

 

...PANIE PREZYDENCIE...


W połowie roku, po premierze płyty, ZIYO z rąk prezydenta Tarnowa odbiera medal za zasługi w promocji miasta i regionu wraz z nagrodą finansową, która zostaje przeznaczona na pokrycie części kosztów związanych z nakręceniem wideoklipu do przeboju Ethos , którego akcja rozgrywa się na tarnowskiej starówce. Powstały również teledyski do Magicznych słów (dla Raju ), Ikara (dla Luzu ) i Dwóch słońc , a ich popularność znamionuje częsta prezentacja w stacjach telewizyjnych.
Napięty plan promocji i ogromna ilość koncertów nie pozwala grupie na dłuższą chwilę wytchnienia aż do końca 1995 roku. Występują na wszystkich ważnych imprezach muzycznych w kraju, odbywają specjalną trasę z wykonawcami stajni MJM oraz w telewizyjnym studio Łęg, nagrywają swój kolejny recital Tetris & Bonus emitowany przez TVP i bardzo często przez jej ośrodki regionalne.

 

 

...CHODŹMY TAM, GDZIE PROWADZI NAS SŁODKA MUZYKA...


Muzycy, cieszący się estymą w środowisku, chętnie zapraszani są przez innych artystów do różnych wspólnych działań.
DURAŁ wspomaga bydgoską formację GRAFFITI (czyżby zainspirował ich tytuł?) śpiewając ich jedną kompozycję, którą umieszczają na swojej kasecie. Przyjmuje też zaproszenie od zaprzyjaźnionej śląskiej grupy INDIAN WOMAN, do wspólnego zaśpiewania Wysp (MC ...Tylko Krew ), przeboju ZIYO oraz od COLD WAR do wykonania piosenki Przylądek nadzieji (CD Boogie, Boogie ). Rok po śmierci Ryszarda Riedla, otrzymuje od zespołu DŻEM, propozycję wystąpienia na specjalnym koncercie poświęconym pamięci tego legendarnego wokalisty. W katowickim Spodku Jerzy pojawia się z gitarzystą Wojtkiem, by odśpiewać dwa dżemowe klasyki ( Wokół sami lunatycy ), które to wykonanie znaleźć można na trzypłytowym wydawnictwie DŻEMU List do R. . To wydarzenie muzyczne, w nieco skromniejszej formie, powtórzone zostaje dla potrzeb TVP.
KLICH występuje z czołowymi polskimi gitarzystami i wokalistami podczas, organizowanych przez siebie i Tarnowskie Centrum Kultury, cyklicznych imprez pod wspólną nazwą Bluesy i Bluzki , a z Wojtkiem Waglewskim (VOOVOO) bierze udział w serii koncertów w Kanadzie. Co raz częściej myśli o swoim projekcie muzycznym BARDZO ORKIESTRA, dla którego w pewnym momencie opuszcza ZIYO. Tworząc piosenki na swoją płytę, przygotowuje kompozycję ( Lipiec ze mną ) dla Małgorzaty Ostrowskiej na jej solowy album, na którym to znajduje się również utwór Co chcę Ci dać autorstwa Jerzego.
KRUPA na brak dodatkowych zajęć nie narzeka. Od kilku lat jest wziętym realizatorem dźwięku, pracującym w studio (m.in. ALBERT ROSENFIELD, KAZIK) oraz podczas koncertów (m.in. ACID DRINKERS, AGRESSIVA 69, Robert Gawliński, Artur Gadowski). Jest bębniarzem BARDZO ORKIESTRY i DZIKIEJ KISZKI, którą wskrzesił, i dla której komponuje i pisze teksty. Występował też z zespołem Justyny Steczkowskiej i THE END. Jako sideman pojawia się też na kilkunastu wydawnictwach.
PRUCNAL częściej przebywa w stolicy niż w Tarnowie, pracując w TVP przy realizacji programu Raj . Występuje i nagrywa m.in. z Markiem Bilińskim i Januszem Yaniną Iwańskim. Od 1998 roku muzycznie spełnia się w BRAThANKACH, w których do niego należą pierwsze skrzypce i klawisze.
UJEK , mający na utrzymaniu rodzinę rezygnuje z rock n rollowego trybu życia, ale nie z muzyki. Podejmuje spokojniejszą pracę w swoim wyuczonym zawodzie w rzeszowskiej filharmonii.

 

...SZUKAM NOWYCH REGUŁ...


W drugiej połowie obecnej dekady, firmy fonograficzne w większości uzależnione od zachodnich inwestorów, przyjmują ich schemat na osiągnięcie sukcesu, a co za tym idzie komercjalizację. W wielu przypadkach, przestaje ich interesować sztuka przez duże S i własna wizja artysty. Z takim podejściem wydawców do muzyki spotyka się też ZIYO. Prowadząc wspólne rozmowy prawie zawsze pojawia się ktoś trzeci , który proponuje w jednym utworze wyrzucić bębny i zastąpić je loopami, w drugim wykorzystać gitary bez efektów, a jeszcze w innym ciekawe patenty aranżacyjne czy rozbudowane harmonie (z których zresztą słyną kompozycje Jerzego i S ki) maksymalnie uprościć tak, aby się nie wyróżniały. Autorowi całego nowego materiału, DURAŁOWI, to się nie podoba do tego stopnia, że rozgląda się za niezależną firmą fonograficzną. Poszukiwania trwają długo. Dopiero wiosną 98 trafia na osoby, z którymi podejmuje się wydania kolejnego albumu firmowanego nazwą ZIYO..

 

...POPŁYNIEMY Z WIATREM ALBO NAWET POD WIATR...


Wzlotom grupy prawie zawsze towarzyszą zmiany personalne. Tak jest i tym razem. Reorganizacja składu polega na zaangażowaniu przez DURAŁA i KRUPĘ świeżej krwi w postaci basisty Piotra WOJTANOWSKIEGO (również SIEDEM) i gitarzysty Bartka KAPŁOŃSKIEGO (obecnie SIEDEM). W studio Spaart w Boguchwale rejestrują partie instrumentalne i wokalne, a w katowickim studio Beat uzupełniają je elektroniką. Mając za sobą duże doświadczenie studyjne, sami realizują nagrania, wykonują miks i produkują materiał od strony muzycznej. Dodatkowo, decydują o efekcie końcowym wydawnictwa. Godząc się na bycie zespołem niezależnym biorą odpowiedzialność za to co robią
Tak oto powstaje SPECTRUM , która jest płytą atrakcyjną dzięki eksperymentom brzmieniowym, wieloplanowej, nowoczesnej realizacji i doskonałej aranżacji. Album zawiera 10 przebojowych, komunikatywnych i oryginalnych kompozycji oraz potwierdza gotowość ZIYO do kreowania własnej, jedynej w swoim rodzaju, nowoczesnej, interesującej muzyki w obrębie od dawna już charakterystycznego dla zespołu, własnego stylu. Swoją premierę ma pod koniec 1998 roku (MC, CD Ethos). Najczęściej prezentowanymi piosenkami w eterze są Deja Vu 1986 , 3 x Tak , Czwarty wymiar , Ten 1 raz , z których dwie pierwsze znajdują się również na kompilacjach ( Rower Błażeja , DeeJay Mix Club ).
Rok później, zespół bierze udział w projekcie Bodka Pezdy (AGRESSIVA 69), polegającym na przygotowaniu własnej wersji wybranego utworu z repertuaru DEPECHE MODE. ZIYO, już z nowym klawiszowcem, Mariuszem DZIEKANEM, rejestruje kompozycję Martina Gore a, Strangelove , która umieszczona zostaje na składance pt.: Master Of Celebration Polish Artist Present Depeche Mode s Song.

 

...TYLKO TOBIE DAM...


Od pewnego czasu, grupa co raz częściej myśli o przygotowaniu na koniec XX wieku muzycznej niespodzianki dla swoich fanów. Muzycy postanowili, że u progu trzeciego tysiąclecia ową niespodzianką będzie płyta z najpopularniejszymi piosenkami ZIYO, które w nowoczesnych aranżacjach wspaniale są odbierane przez publiczność podczas koncertów.
Obecnie zespół realizuje pomysł, wydając kolejny krążek wspólnie z firmą SelleS w serii SiDi Poket . W ciągu kilku miesięcy muzycy zarejestrowali przekrojowy materiał w wykorzystaniem najnowszych technik realizacyjnych, nadając mu bardzo nowoczesną formę.
Materiał opatrzony tytułem EXLIBRIS (MAGICZNE NUMERY 1986 2000) to zbiór piętnastu przebojów grupy. Oprócz nich krążek zawiera jedną piosenkę premierową. Każdy znajdzie coś dla siebie.


@R2R JANUS 2000

 

 

Suplement

 

 


@R2R JANUS 2004

 


...NIE OPUSZCZAJ MNIE...


Najlepsze scenariusze pisze życie. ZIYO wkraczając w kolejne tysiąclecie nie zapomniało o swoich fanach! Zespół biorąc udział w wielu ważnych koncertach i akcjach, miał też czas przygotować oraz nagrać całkiem nowy materiał, który ujrzy światło dzienne w pierwszej połowie 2005 roku. Już teraz zdradzamy, że to dzieło będzie nosiło tyleż prowokacyjny co intrygujący tytuł POPBURGER (szczegółów dotyczących tego wydawnictwa szukajcie w dziale Nowości i Nowa Płyta ).
Jednak wcześniej, bo już 20.12.2004 nakładem Metal Mind Productions, w trosce o wiernych fanów, którzy wytrwali z zespołem przez tyle lat oraz z chęci zainteresowania blisko 20-letnią twórczością tych, którym jeszcze nie dane było poznać muzyki tworzonej przez Durała i ZIYO na rynku pojawia się seria reedycji 6 albumów zespołu, którą grupa postanowiła uznać za, w pewnym sensie, swoistą antologię.
Dzięki staraniom Wydawcy, do regularnych tracklist, znanych z edycji kasetowych czy analogowych, dołączone są po raz pierwszy m.in. archiwalne, radiowe nagrania zespołu, wersje koncertowe przebojów, multimedia i co najważniejsze, po raz pierwszy w formie kompaktowej ukazują się fantastyczne, rockowe interpretacje pieśni bożonarodzeniowych pod wspólnym, jakże wymownym tytule KOLĘDY . Szczegóły dotyczące niniejszych wznowień w dziale Antologia Ziyo . Zapraszamy.

 

 

Zaraz po nagraniu płyty Popburger z zespołu odchodzi Piotr Wojtanowski i nawiązuje współprace z CARPE DIEM oraz pierwszy perkusista ZIYO Krzysztof Krupa, przewidując większą aktywność w działalności jako realizator dźwięku koncertów zespołu HEY . Po jakimś czasie podejmuje także współprace z zespołem AKURAT. Zastępują ich krakowski muzyk Łukasz ADAMCZYK na basie oraz bochnianin Sławomir PUKA perkusista zespołu Moniki BRODKI. W tej konfiguracji zespól bierze udział w realizacji teledysku do tytułowego singla POPBURGER w reżyserii Pawła BOGOCZA oraz odbywa serie koncertów promujących album a także koncertów z programem kolędowym, wyjątkowo sprawdzającym się na żywo w teatrach muzycznych w kraju. Grupa kontynuuje ją z basistą Jackiem BIELECKIM ( z zespołu REVOLUCJA ) w miejsce Adamczyka który przyjmuje posadę w zespole Grzegorza TURNAUA, a po wstępnej fazie przygotowań do nagrania kolejnej płyty, zespół opuszcza klawiszowiec Mariusz Dziekan. Jego miejsce zajmuje krakowianin Marcin Mączyński. W tym składzie ZIYO w ciągu całego 2007 roku pracuje nad materiałem na płytę PUZZLE by na początku 2008 rozpocząć nagranie nowych kompozycji Jerzego DURAŁA w dwóch krakowskich studiach - Nieustraszeni łowcy Dźwięków i FPGS. Do zaśpiewania chórków Jerzy Durał zaprasza swojego wieloletniego przyjaciela Grzegorza Bociańskiego, wokalistę śląskiej kapeli rockowej KATOLIKA FRONT.
Dokładnie miesiąc od wejścia do studia został zakończony pierwszy etap studyjnej pracy nad materiałem na nowa płytę ZIYO. Kilkadziesiąt ścieżek z nagranymi wokalami i partiami instrumentów do 10 premierowych utworów zespołu i cover legendy new romantic lat 80-tych grupy ULTRA VOX piosenki pt."Dancing with tears in my eyes" jest gotowych do obróbki, tzw. edycji i najważniejszej fazy kreowania ostatecznego brzmienia zespołu w studio czyli mixów. W studio FPGS razem z realizatorem Jarkiem Baranem wyczarowują ostateczny kształt i brzmienie nowego ZIYO. W ciągu kilku miesięcy powstaje płyta będąca zdecydowanym powrotem do korzeni rockowego grania. Zespól ograniczył tym razem elektronikę i eksperymenty brzmieniowe do minimum i postawił na czystą energię nowoczesnej gitarowej muzyki. Dzięki temu utwory brzmią tutaj bardzo energetycznie, przekonująco i wiarygodnie. Z jednej strony są tu utwory oparte na ostrych gitarowych riffach i energetycznej, motorycznej sekcji rytmicznej a z drugiej kilka romantycznych, czasem wręcz melancholijnych rockowych ballad z partiami klasycznego fortepianu. Wyjątkowo ciekawa płyta - zróżnicowana w obszarze nastrojów i dynamiki a jednocześnie nie eklektyczna lecz raczej spójna i jednorodna stylistycznie i brzmieniowo. Dzięki tym zmianom nastrojów płyta jest interesująca i zamiast nużyć monotonią intryguje coraz bardziej proporcjonalnie do ilości odtworzeni. Całość została nagrana i wyprodukowana przy użyciu najnowszych technologii nagraniowych i realizatorskich a specyficznie zniekształcone brzmieniowo partie gitar ( np. przy użyciu efektu ZVEX Fuzz Factory sprowadzonego prosto z USA, tego samego który w swoim zestawie posiada Matthew Bellamy z zespołu MUSE ) nadają płycie świeżość i odpowiedni smak. Zmixowany materiał zostaje wysłany do Warszawy gdzie trwają prace nad końcową obróbką nagrań czyli tzw. masteringiem a zespół w porozumieniu z Wydawcą płyty warszawską firmą MTJ przygotowuje się do promocji albumu PUZZLE. Zapadają decyzje że premiera nowego krążka ZIYO odbędzie się 11 maraca 2009 roku. W eterze pojawiają się kolejne single promujące album: stylizowany na lata 60-te oldshoolowy, muzyczny żart "SMS 636", nastrojowy, nostalgiczny, jesienny pejzaż muzyczny " POSTE RESTANTE " oraz stylowy, energiczny i nowofalowy " HOROSKOP NA URODZINY" i „HELLO”. Do wszystkich powstają teledyski.
Kolejnym etapem jest realizacja teledysku do utworu o intrygującym tytule "T...M...K...". Jednak w jego realizacji, jak i w dalszej promocji płyty nie bierze juz udziału krakowska część składu ZIYO. Na ich miejsce Jerzy Durał zatrudnia podkarpacką ekipę muzyków ( Andrzej Paprot - gitara ex The END i One Million Bulgarians, Grzegorz Pawelec - bas ex One Million Bulgarians, Arkadiusz Rębisz - bębny oraz Marcin Maziarz - klawisze ). Ten skład pojawia sie na planie clipu i bierze udział w koncertach i działaniach promocyjnych płyty Puzzle. Oprócz polskich mediów dociera ona również do portali i rozgłośni radiowych w UK, Holandii, Belgii, USA i Australii. TMK to już czwarty singel promujący wydaną w marcu płytę "Puzzle". Na planie u boku zespołu pojawiła się modelka Sylwia Sucharska. Teledysk powstał w Warszawie. Plan zdjęciowy trwał dwa dni. Pierwszy należał do muzyków zespołu Ziyo. Zdjęcia kręcono na warszawskiej Kopie Cwila, na Ursynowie. Drugiego dnia ekipa z modelką Sylwią Sucharską odwiedziła piękniejsze zakątki stolicy.
Na zaproszenie Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka w programie Videoteka Dorosłego Człowieka pojawił się Jerzy Durał. We środę 16.03.09 w studio telewizyjnym Programu Drugiego Telewizji Polskiej zostały nagrane wspomnienia i komentarze epizodów z historii Ziyo urozmaicone archiwalnymi materiałami z koncertów zespołu a także zapowiedź najnowszej płyty Puzzle, która zaraz po premierze zostaje nominowana w kategorii "płyta roku" w plebiscycie TVP 1 Super jedynki 2009.
W maju sztandarowa piosenka ZIYO pt. "Magiczne słowa" zostaje wykorzystana w jednym z odcinków nowego ale już bardzo popularnego serialu TVN " 39 i pół ".
Podczas kilkugodzinnej rozmowy z redaktorem muzycznego pisma TERAZ ROCK Michałem Kirmuciem, w jednym z warszawskich hoteli powstał materiał na wywiad o nowej płycie, który wraz z recenzją albumu ukazał się w kwietniowym numerze, a w czerwcowym wydaniu tego jedynego w Polsce rockowego pisma Jerzy Dural opowiada historie powstania sztandarowej piosenki Ziyo pt. "Magiczne słowa". Po raz pierwszy odkrywa kulisy tworzenia i nagrania tego kultowego już dziś utworu.
Cały 2009 i 2010 rok upływa pod znakiem koncertów i niezliczonych wywiadów radiowych i telewizyjnych, a w ciagu całego 2011 roku zespół hucznie obchodzi 25 - lecie działalności, maksymalnie eksploatując w mediach tytułowy utwór z płyty PUZZLIE oraz świętując swój jubileusz na serii plenerowych i klubowych koncertów w całej Polsce. Pełne sale oraz duże zainteresoiwanie powodują że przedłuża się ona aż do roku 2013.
Po czterech latach od premiery PUZZLI już z początkiem 2013 roku rodzą się w głowie Jerzego pomysły na nowy, wyjątkowy, tym razem zupełnie "niekomercyjny" album. Jednak w dotychczasowym systemie pracy i z muzykami tak bardzo oddalonymi od siebie ( Tarnów - Tarnobrzeg - Nowa Dęba - Rzeszów ) nie łatwo organizacyjnie skoncentrować się na nowych projektach i rozpocząć nad nimi prace. Dlatego Jerzy DURAŁ kolejny raz decyduje się na rewolucyjne zmiany w składzie. W poszukiwaniu nowych muzyków, po latach współpracy z ludźmi rozsianymi po Polsce, tym razem koncentruje się on na środowisku muzyków tarnowskich. Propozycje przygotowania materiału koncertowego ( poszerzonego o dawno nie wykonywane na żywo utwory z trzech pierwszych płyt zespołu ) w projekcie ZIYO'86 oraz przygotowania nowej płyty otrzymali dobrze znani Jerzemu z nowofalowego bumu lat 80 - tych w Tarnowie, mocno zdeklarowani stylistycznie i zorientowani wyłącznie na alternative new wave rock: PAWEŁ MAZUR - bass, vocals ( dawniej nowofalowo rockowy CAVE ) oraz PAWEŁ JAMRÓG - guitars i TOMASZ STEC - piano, keyboards ( obaj z zimno falowej grupy TOY ). Z poprzedniej ekipy pozostał jedynie ARKADIUSZ RĘBISZ za bębnami no i oczywiście Jerzy DURAŁ. W tym wreszcie tarnowskim składzie, po wielu miesiącach intensywnych prób z materiałem koncertowym, z początkiem 2014 roku ZIYO rozpoczyna pracę nad kolejną, dziesiąta w dorobku zespołu płytą. A ponieważ praca wre … to CDN ... !!!
 

Reklama

Tu kupisz płyty ZIYO

Serwis internetowy www.ziyo.com.pl korzysta z plików cookies (ciasteczek). Aby dowiedzieć się więcej o ich użyciu w tym serwisie zobacz naszą politykę prywatności.

  Korzystając ze strony wyrażam zgodę na użycie ciasteczek.